Lucjan Wolanowski
SmodCMS

Elżbieta Junosza-Stępkowska (1936-)

Mieszkaliśmy kiedyś w jednym domu. Patrzyliśmy z okien na piękny kasztan, który Lucjan uwiecznił w jednym ze swoich tekstów. On był już sławnym dziennikarzem, autorem wielu książek i znanym podróżnikiem. Ja - adeptką dziennikarstwa. Pod Jego okiem dojrzewałam zawodowo. Nauczył mnie bardzo dużo. Zawsze na Niego mogłam liczyć. Nasza przyjaźń przetrwała lata. 

.

Odolańska 23 - widok na okno mieszkania pisarza oraz wewnątrz
Warszawa, wrzesień 2006 r.
(Fot. Mariusz Kubik)

.

Nie będę pisała o Jego wspaniałych dokonaniach zawodowych, ale o tym, jaki był na co dzień. Był bardzo punktualny - cecha teraz rzadko spotykana. Był prawdomówny, skromny, uczynny, serce miał dla wszystkich otwarte. Dla ludzi i zwierząt. Wszystko, co o nim napiszę, to będzie za mało...

Widziałam Go po raz ostatni dzień przed śmiercią - z serca polały się łzy. Przesunął się gdzieś do cienia. Myślę, że spotkam Go pod naszym kasztanem.

ELŻBIETA JUNOSZA - STĘPKOWSKA

Warszawa, 2006

Elżbieta Junosza-Stępkowska (ur. 1936) - dziennikarka, pracowała m.in. w pismach "Kierunki", "Słowo Powszechne", "Kurier Polski", "Veto", ostatnio "Malwa". Autorka cyklu książek pt. Gwiazdy gotują dla nas (t. I - IV, wyd. 1990, 1992, 1995, 2006).

Powrót do spisu treści