Lucjan Wolanowski
SmodCMS

Jan Venulet (27 V 1921 - 21 VIII 2011)

 

 

21 sierpnia 2011 r. zmarł w Genewie Jan Venulet - profesor farmakologii, działacz społeczny, zaangażowany w pomoc dla „Solidarności” w latach 80. i wspierający zmiany polityczne w Polsce.

Był przyjacielem Lucjana Wolanowskiego. Razem uczęszali do warszawskiego gimnazjum im. Mikołaja Reja. Postać dr. Jana Venuleta została uwieczniona w książce Wolanowskiego pt.: "Upał i gorączka" (1970) - pisanej w czasie, gdy jej autor współpracował ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i z jej ramienia podróżował po Dalekim Wschodzie.

Urodził się 27 maja 1921 r. w Łodzi. Był synem Franciszka Venuleta - profesora medycyny, wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego. Studia medyczne rozpoczął w czasie okupacji niemieckiej w podziemnym Uniwersytecie a ukończył je na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1947 r. uzyskał dyplom lekarza medycyny na UJ.

 

Jedna z prac dr. Jana Venuleta pt.: "Choroby, leki, ludzie"
(wyd. Wiedza Powszechna, 1960)

 

Uważany powszechnie za ojca programu Międzynarodowego Monitorowania Leków w Światowej Organizacji Zdrowia WHO. Pracę tam rozpoczął jako profesor farmakologii w Rabacie, w Maroku, oraz w Bangkoku, w Tajlandii. W 1967 r. zaproponowano mu zorganizowanie WHO-wskiego programu monitorowania leków. Był autorem blisko 250 publikacji, głównie naukowych, a także opracowań o tematyce światopoglądowej. Za zasługi dla polskiej i światowej farmakologii został odznaczony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Wielkim Złotym Medalem Szwajcarskiej Światowej Akademii Medycznej Złotym Medalem Niemieckiej Izby Lekarskiej, Nagrodą Fundacji Alfreda Jurzykowskiego „za szczególny wkład w międzynarodowe bezpieczeństwo leków”. W czerwcu 2008 r. został patronem Zespołu Szkół Prywatnych przy ul. Św. Katarzyny 1 w Nowym Targu. Mieszkał w Thonex, niedaleko Genewy.

Pożegnanie odbędzie się w Genewie 2 września 2011 r. W późniejszym czasie prochy Zmarłego zostaną pochowane na Cmentarzu Ewangelickim w Warszawie.

MARIUSZ KUBIK

 

Tribune de Genève - le 25 août 2011

 

Tribune de Genève - le 26 août 2011 Powrót do spisu